HOME NEWSY KONTAKT
Facebook
menu
menu

UWAGA - ZAPISY DO GRUP POCZĄTKUJĄCYCH!

HISTORIA POLE DANCE


Już od starożytności mężczyźni (TAK, MĘŻCZYŹNI!!! ) popisywali się swoimi umiejętnościami przed sobą nawzajem oraz przed potencjalnymi kandydatkami na małżonki. Najstarsze dostępne informacje wskazują na Chiny oraz na Indie jako na miejsce narodzenia pole dance. Co ciekawe, była to gimnastyka, którą uprawiali wyłącznie mężczyźni, aby zaimponować kobietom oraz sobie nawzajem.

DALEJ

INDIE

Historia mówi, że to już od ponad 800set lat istnieje Mallakhamb – tradycyjny Hinduski sport dla mężczyzn.

Polega on na przedstawieniu określonego układu na palu drewnianym. Co ciekawe, była to forma aktywności fizycznej przeznaczona dla... WRESTLERóW(pewnie każdy kojarzy te śmieszne walki na ringu gdzie liczy się jak fantazyjny jest kopniak czy skok :) )! Dosłowne tłumaczenie Mallakhamb znaczy - „Wrestler of Pole" - Malla = Wrestler, Khamb = Pole. Baza drewnianego pala na którym ćwiczono miała średnicę 150mm a miejsce na samej górze - 50mm. Góra pala była też miejscem, które czasem pokrywano olejem by uniknąć tarcia.

Zawodnicy ubierali się raczej skąpo – inspirowano się odzieżą do Yogi i ubiorem pływaków. Obuwie było zabronione. Mallakhamb słynął z tego, że rozwijał u zawodników prędkość, refleks, koncentrację i koordynację. Treningi skupione były przede wszystkim na elementach siłowych. Wierzono, że sport ten bardzo korzystnie wpływa na całe ciało i znacznie pomoże w uprawianiu innych sportów takich jak: wrestling, judo, atletyka, jazda konna. Mallakhamb skupia się również na stretchingu, gracji ruchów, płynności i rytmie – przez co przypomina gimnastykę.

Ciągle istnieją narodowe zawody Mallakhamb w 14 stanach Indii. Jest to bardzo zwięzłe środowisko do którego kobiety nie mają wstępu. (kobiety swoją drogą małą tam swoją własną dziedzinę – akrobatykę na linach( rope Mallakhamb), która jest odpowiednikiem Mallakhamb)

DALEJ

CHINY

W Chinach również istniał podobny sport – Chinease Pole – gdzie tylko MĘŻCZYŹNI pokazywali swoje umiejętności! W Chinach do akrobacji używano dwóch pali, które osiągały wysokość około 3-9m, były owinięte specjalnym materiałem, który zapewniał tarcie mimo pełnego ubioru. Wiele trików było innych od tych, które znamy dziś, jednak wiele jak np HUMAN FLAG (wiszenie pod kątem 90 stopni do rury używając wyłącznie siły mięśni rąk) są ciągle używane po dziś dzień. W Chińskiej akrobatyce pokazywano wspinanie, ześlizgiwanie, rozciąganie, spadanie i trzymanie pozycji używając niesamowitej siły i umiejętności. Zawodnicy ciągle mieli poparzone ramiona od występów i trenowania co stało się ich znakiem rozpoznawczym i zapewniało poszanowanie w gronie innych zawodników.

DALEJ

CYRK

W 1920r. Grupy cyrkowe i pokazowe włączyły pole dancing do swoich przedstawień. Pal był ustawiony pośrodku namiotu. Obecnie jeden z najbardziej prestiżowych cyrków: Cirque du Soleil posiada w swoim repertuarze występy pole dance z najlepszymi zawodniczkami. Obecnie robi tam karierę Jenyne Butterfly - Mistrzyni Świata, wcześniej związek z cyrkiem miała również Felix Cane.

DALEJ

pole dance w cyrku

BARY

Następnie ta rozrywka przeniosła się z namiotów do barów oraz nabrała cech burleski – lecz ciągle nie był to striptiz aż do lat 80tych Kiedy po raz pierwszy w Kanadzie zaczęto używać rury do striptizu. Następne były Stany Zjednoczone a potem już niemalże cały świat.

DALEJ

 

POLE DANCE JAKO FITNESS

W latach 90tych Fawnia Mondey Dietrich zaczęła uczyć pole dance jako formy fitnessu. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zajęcia pole dance zaczynały stawać się coraz bardziej popularne i zaczęto organizować zawody. K. T. Coates – sławna zawodniczka pole dance i właścicielka oraz założycielka IPDF(International Pole Dancing Federation), oraz Ania Przeplasko pokładają wszelkie działania by pole dance stał się dziedziną Olimpijską już w 2016r. Istnieje wiele konkursów i mistrzostw pole dance a wśród nich najbardziej znane są WPSC(World Pole Sport Championship), U.S.P.F.C(United States Pole Federation Championship) czy IPMCC(International Pole Masters Cup Championship).

 

RODZAJE POLE DANCE

RODZAJE TAŃCA NA RURZE

Exotic dance – Typ z którym ludzie najczęściej identyfikują taniec na rurze – czyli pląsy PRZY a nie NA rurce, pozbawione artyzmu, historii czy formy fitnessu. Najczęściej spotykane w klubach nocnych, gdzie dziewczyny są mało doświadczone, nigdy nie uczęszczały na zajęcia i zaczynając znajomość tańca na rurce nie była wymagana.

Exotic Pole Dance – Rodzaj w którym ważne są umiejętności i wczucie się w rytm muzyki. Większość figur jest wykonywana na ziemi - różne obroty, przejścia, skomplikowane układy, szpagaty, przeskoki, gwiazdy, skomplikowane przejścia z użyciem rury, stanie na rękach, przedramionach. Jest to wersja bardzo seksowna, jednak tańczą ją dziewczyny bardzo zaawansowane, które spokojnie mogłyby się pokusić o udział w mistrzostwach - jednak same cenią sobie bardziej taką formę pole dance. Prym w tym rodzaju wiedzie rosja i ich eS.EXpo - pokaz najlepszych zawodniczek Exotic Pole Dance.

Pole dance – Najbardziej znana forma na przestrzeni czasu, jest to mieszanina tańca, gestów, floor work(elementów tanecznych na ziemi), akrobacji na rurze – a wszystko ma być dobrze skomponowane z muzyką, rytmiczne i piękne. Jeszcze bardziej artystyczną wersją Pole Dance jest Pole Art gdzie nacisk jest wywierany na opowiadanie przez tancerzy historii - niczym przedstawienie teatralne.

Pole fitness – forma która stawia na fitness – ćwiczenia do muzyki, lub bez muzyki. Kwestią sporną jest ilość wysiłku wkładanego w trening - niektórzy uważają, że robienie serii figur raz po raz jest bardziej męczące od choreografii - jednak jest do w dużej mierze zależne od rodzaju serii figur czy trudności choreografii oraz od indywidualnych preferencji. W Pole Fitness często trzeba wykonywać dużo ćwiczeń za jednym zamachem (tzw. combo). Jest mało elementów floor work - chyba, że z naciskiem na budowanie siły. Osoby trenujące Pole Fitness nie skupiają się na dopasowaniu akrobacji do muzyki, nie skupiają się na rytmie czy gestykulacji.

Pole sport - Najbardziej wymagająca forma która pokazuje jak ten sport powinien wyglądać na Olimpiadzie. Najbardziej zbliżony do gimnastyki artystycznej z użyciem drążka pionowego. Rozciągnięcie i siła są tu kluczem do sukcesu. Największy prym w tym rodzaju tańca na rurze wiodą byłe gimnastyczki artystyczne lub osoby wcześniej związane ze sportem.